Jak wybrać odpowiednią książkę z kolorowankami dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednią książkę z kolorowankami dla dziecka?

Aby kolorowanki sprawiały dzieciom radość i wspierały ich rozwój, ważne jest, aby odpowiednio je dobrać. Jeśli dziecko nie lubi kolorować, dlaczego nie spróbować innej kolorowanki dla niego? Może właśnie potrzebujesz znajdować wzór, który dziecko chce kolorować. Na rynku znajdziemy bez problemu odpowiednie kolorowanki dla dzieci.

Jakie są kryteria doboru dobrych kolorowanek?

W głównej mierze kolorowanki dla dzieci muszą być dostosowane do:

  • wieku,
  • etapu rozwoju,
  • umiejętności dziecka.

Jeśli obrazki są zbyt skomplikowane jak na wiek i umiejętności dziecka, zawierają wiele drobnych elementów wymagających precyzji, mogą być dla małych dzieci irytujące i zniechęcające. Z drugiej strony, kolorowanki nie są zbyt łatwe, ponieważ dzieci mogą się szybko znudzić. Książka obrazkowa musi być wyzwaniem, które reguluje rozwój dziecka, ale nigdy więcej niż ono jest w stanie udźwignąć.

Wybór kolorowanek

Pewne kolorowanki zazwyczaj pokazują duże elementy z małą ilością szczegółów. Taka kolorowanka najczęściej przedstawia postać, przedmiot lub budynek. Aby dziecko nie miało wątpliwości co do obrazka, jego kontury powinny być wyraźne i przyciągające wzrok. Ważne są też grube linie, bo dziecku łatwiej jest trzymać się kolorów w konturze, co pozwala pięknie pokolorować obrazek. Wbrew pozorom nie jest to bez znaczenia, bo gdy dziecko zobaczy ładny obrazek, chętniej pokoloruje następny. Jeśli zauważysz, że jasne kolorowanki rozpoczynają nudzić dziecko, stopniowo zwiększaj poziom trudności. Z czasem możesz wybrać bardziej szczegółowe strony z bardziej wyraźnym zarysem.

Rodzaje kolorowanek

Ponadto, tematyka książki obrazkowej musi odpowiadać zainteresowaniom dziecka. Oczywiście, dzieci, które interesują się samochodami i wszelkimi innymi pojazdami nie będą kolorować lalek czy księżniczek. Niezależnie od tego, z jakiej kolorowanki korzysta dziecko, warto robić to razem z nim. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z tym, że to ojciec koloruje bardziej niż dziecko, ale wspólne kolorowanie to świetna okazja do nauki nazw przedmiotów i postaci z rysunków. Kolorując, nazwij to, co jest pokazane na obrazku.

Jaka zastaw jest najlepszy do kolorowania?


Prócz wyboru samej kolorowanki, bardzo ważne są również kolory, które dziecko będzie kolorować. Nieodpowiednie przybory i źle dobrane kolorowanki mogą skutecznie uniemożliwić dzieciom kolorowanie. Dla małych dzieci pomocne jest rozpoczęcie nauki bezpiecznego trzymania przedmiotów w rękach.